Bir İnşaat İşçisi Şantiye Alanında Hangi İş Elbisesi ve İş Güvenliği Malzemelerini Tercih Etmelidir?

İnşaat işçisinin iş kıyafetleri nedir denildiğinde genellikle sarı baretler ve yansıtıcı yelekler akla gelmektedir. Ancak inşaat alanında çalışan işçinin bunlarda başka birçok iş elbisesi ve iş güvenliği malzemesi bulunmaktadır. Bu haftaki yazımızda şantiyelerde tercih edilen iş elbiseleri ve iş güvenliği malzemelerine değinilecektir.

1. Vücudu Korumak İçin İş Elbisesi

İnşaat alanlarında çalışan işçileri korumak için bir dizi iş kıyafeti mevcuttur. İnşaat sektöründe çalışan kişilerin iş sağlığını ve iş güvenliğini önemseyen Kardelen, sektöre özgü ürettiği iş elbiseleri ve iş güvenliği malzemeleri ile sizlere hizmet vermeye devam etmektedir.

Kış aylarında inşaat işçilerini soğuktan korumak için tasarlanmış iş montlarıiş kabanları, polarlar, sweaatler, iş ceketlerikışlık iş pantolonları ve kışlık iş tulumları için www.kardelentekstil.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Dış alanlarda çalışanların en büyük problemi vücut ısısının istenilen seviyede tutulmasıdır. Vücut ısısı istenilen seviyede tutulmadığı takdirde işçinin sağlığı, iş konforu ve iş verimliliği konularında istenilmeyen durumlar meydana gelebilir.

 

Şantiyelerde olası araç çarpmaları nedeniyle birçok iş kazası meydana gelmektedir. Şantiyede çalışan işçilerin görünürlüğünü artırmak için yüksek görünümlü iş yeleklerireflektörlü iş pantolonları ve ikaz yelekleri tercih edilmelidir.

Yağmurlu havalarda çalışan işçilerin kuru ve sıcak kalmalarını sağlamak aynı zamanda vücudun nefes almasına olanak sağlayacak için su geçirmez iş yağmurlukları, şantiyelerde tercih edilmesi gereken bir diğer iş kıyafeti türüdür.

2. Baş Koruması İçin Koruyucu Baretler

Baret, endüstriyel faaliyetlerde, şantiyelerde veya iş ortamlarında başı düşen nesnelerden, döküntülerden, yağmurdan, elektrik akımından, darbelerden ve UV ışınlarından koruyan iş güvenliği malzemesidir. İnşaat alanlarında; yukarıdan enkaz, malzeme gibi nesnelerin işçilerin kafasına düşmesi, kriş, kapı, duvar gibi sabit nesnelere başın çarpma durumu gibi iş kazaları meydana gelebilmektedir. İnşaat alanlarında baret kullanılması gerektiği yasalarla da zorunlu kılınmıştır. Baret renklerinin ne anlama geldiği ve baret alırken aranması gereken özellikleri https://www.kardelentekstil.com.tr/blog/icerik/is-guvenliginde-baret-kullaniminin-onemi makalemizden okuyabilirsiniz.

3. Göz Koruması İçin Koruyucu Gözlükler

Şantiyede kaynak kıvılcımlarından, kum ve çimentodan gelen tozdan dolayı iş kazası riski meydana gelebilir. Bu nedenle şantiyelerde oluşan zararlı partiküllerden gözlerinizi korumak için koruyucu gözlük takılması gerekmektedir. Koruyucu gözlük alırken dikkat edilmesi gereken maddeleri https://www.kardelentekstil.com.tr/blog/icerik/is-guvenliginiz-icin-koruyucu-gozluk-secerken-dikkat-etmeniz-gereken-hususlar linkinden okuyabilirsiniz.

4. Elleri Korumak İçin Koruyucu Eldivenler

Şantiyede keskin cisimlerle çalışırken, ağır yük taşırken, çimentoyla çalışırken, taş keserken, tuğla döşerken, demir yapıları yerleştirirken elleri kesik ve çiziklerden korumak için koruyucu eldivenlerin giyilmesi şarttır. Koruyucu eldiven seçerken dikkat edilmesi gerekenleri https://www.kardelentekstil.com.tr/blog/icerik/is-guvenligini-onemseyenlerin-koruyucu-eldiven-secerken-dikkat-etmesi-gereken-kontrol-listesi linkinden okuyabilirsiniz.

5. Ayakları Korumak İçin İş Ayakkabıları

Ağır makinelerle çalışmaktan, yüksekte çalışmaya kadar birçok zorlu alan içeren şantiyeler, işçiler için ciddi kaza ve yaralanma tehdidi oluşturabilmektedir. Bu sebeple birçok ülke KKD yönetmeliği oluşturmakta ve uygulamaktadır. Vücudumuzda korunması gereken uzuvlardan biri de ayaklarımızdır. İnşaat alanlarında çalışanların iş ayakkabısı veya iş botu seçimi iş sağlığı ve güvenliği açısından önem arz eden bir durumdur.

Birçok farklı iş ayakkabısı çeşitleri mevcuttur. Bu çeşitlilik sektör ve çalışılan işe bağlı olarak oluşturulmuştur. Çelik burunlu iş ayakkabılarından, su geçirmez botlara kadar, inşaat işçileri çeşitli farklı tipler arasından seçim yapabilmektedir. Özellikle inşaat sektöründe çalışıyorsanız, kauçuk bir dış taban ayakkabısı satın almayı düşünmelisiniz. Tabanlar genellikle sadece dayanıklılık için değil, aynı zamanda işçi ile zemin arasında bir tür yalıtım oluşturmak için kauçuktan yapılır.

Çelik ve demir çubuklar, plakalar ve geçici yapılar gibi ağır malzemelerle şantiyelerde çalışan işçiler için çelik burunlu iş ayakkabısı satın almaları önerilmektedir. Çelik burunlu bot, ağır hizmet tipi işler için uygun olarak tasarlanmış ve en üst düzeyde koruma sağlayan iş ayakkabısı çeşitlerinden biridir. İnşaat alanında çalışan bakım görevlileri, tesisatçılar, elektrikçiler ve teknisyenler için doğru tercih olacaktır.

6. Solunum Koruyucular

İnşaat alanları tozlu ve kimyasal maddelerin oldukça fazla olduğu çalışma alanlarıdır. İnşaat işçilerini toz ve kimyasal partiküllerden korumak için toz maskesi kullanılması gerekmektedir.