İş Yağmurluğu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Madde

İlkbahar mevsimine geçişle birlikte yağmurlu günlere merhaba dedik. Kardelen’de her sektöre ve her işe uygun bir iş kıyafeti vardır. Dış ortamda çalışanların soğuk ve yağmurlu havalarda sıcak ve kuru kalmaları için iş yağmurluğu alırken dikkat etmesi gereken 5 önemli madde aşağıda sıralanmıştır.

1. İş Yağmurluğu Su Geçirmez Kumaştan Üretilmeli

Su geçirmez kumaş ile su itici kumaş arasında fark vardır. Su itici kumaş, sıkı dokunmuş ve su damlalarının kumaş yüzeyine çarpmasıyla boncuk oluşturmasına neden olan bir kimyasalla kaplanmıştır. Bocuk halindeki su damlacıkları kumaşın içine girmeden kayarak akar. Kumaş üzerindeki kimyasal bir müddet sonra bozulduğunda kumaş artık su geçirmeye başlayacaktır. Yine de su itici kumaştan tercih edilecek iş elbisesi kullanıcıyı şiddetli yağışlara karşı korumaz.

 

Su geçirmez kumaşlar, su geçirgenliği koruması en üst düzeyde olan kumaşlardır. Bu kumaşlar, çok sıkı dokunan giyildiğinde ise polyester veya kauçuk gibi bir his veren dokuya sahiptir. Çok daha dayanıklı kimyasal bir kaplama ile kaplanmıştır. Buna rağmen bu kumaşlar nefes alabilir özelliktedir. Su geçirmez kumaşların bile dayanabileceği bir su basıncı sınırı vardır. 24 saat içerisinde 3000 mm suyun sızdırmasına dayanabilen kumaşlar su geçirmez kumaş olarak kabul edilmektedir. Uzmanlara göre 10.000 mm’den fazla sızdırmazlığa dayanabilen kumaşın nefes alabilirlik özelliği tehlikeye atılacaktır. Bu sızdırmazlığın üstüne çıkılmasının uygun olmadığı görüşü benimsenmektedir.

2. İş Yağmurlukları Üretimde Sızdırmaz Dikişler Kullanılmalı

İş elbisesi tedarikçiniz iş yağmurluğunuzun 20.000 mm su direncine dayanıklı olduğunu söylese de dikişler düzgün kapatılmamışsa yeteri seviyede korunmuş sayılmazsınız. Dikişler, suyun kolayca geçebileceği ve ıslaklık hissine sebep olabilecek zayıf alanlardır. Bu nedenle iş elbiselerinin tüm dikim işlemleri tamamlandıktan sonra su geçirmez özel bir bant ile kapatılması gerekmektedir.

3. İş Yağmurluklarında İyi Bir Başlık Mutlaka Bulunmalı

Baş kısmı da vücudun bir bölümü olduğu için oranın da sıcak ve kuru tutulması sağlık açısından önemlidir. Yağmur yağdığında az da olsa mutlaka rüzgâr da oluşur. Rüzgârın başlığınızı alıp uçurmasını önlemek için tasarlanmış ayrıntılar ile işinizi çok daha kolay yerine getirebilirsiniz.

 

4. İş Yağmurlukları Nefes Alabilir Özellikte Olmalı

Su geçirmez, kaynak bant dikişli ve kapüşonlu bir iş yağmurluğu giymenize rağmen ıslak hissediyorsanız giydiğiniz iş elbisesi nefes almıyor demektir. İş yaparken sarf edilen efor ile birlikte kişi terlemeye başlar ve bu terin dışarı atılması gerekir.  Bir kumaş ne kadar nefes alabilirse sıcaklık ve ter hissi aynı doğrultuda azalır. Bu sebeple doğru iş kıyafeti seçmek çok önemlidir.

5. İş Yağmurlukları İstediğiniz Alanı Örtebilecek Uzunlukta Olmalı

İş yağmurluğu tercih edilirken dikkat edilmesi gereken son madde uzunluktur. Tercih edilen iş yağmurluğunun kapladığı alan kadar kuru kalınacaktır. Yani yağmurluğun örtmediği alanlar ıslanacaktır. İş yağmurluğunun uzun olmasının avantajı, eğilerek bir iş yapıldığında arka tarafların ıslanma riskinin azalmasıdır. Çok uzun olmasının dezavantajı ise hareket kabiliyetini kısıtlayarak takılıp düşme tehlikesi oluşturabilmesidir.

Kalite anlayışı, müşteri memnuniyeti ve tasarımlarıyla 28 yıldır endüstriyel iş kıyafetleri sektöründe faaliyet gösteren Kardelen, iş elbiseleriiş ayakkabıları ve iş güvenliği malzemeleri üretimine devam etmektedir. Siz de hem kendinizin hem de çalışanlarınızın sağlığını önemsiyorsanız kişisel koruyucu donanımlar, iş elbiseleri, iş ayakkabıları ve iş güvenliği malzemeleri konusunda kardelentekstil.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.