Koruyucu Gözlük Satın Almadan Önce Göz Önünde Bulundurulması Gereken 5 Önemli Madde

Gözlerimiz, mikroorganizmalar, toz, ışın, sıvı ve çeşitli kimyasallara karşı savunmasızdır. Bu risklere karşı gözlerimizi korumak için geliştirilen iş güvenliği malzemelerine “göz koruyucu denilmektedir. Bu göz koruyuculardan biri de koruyucu gözlüklerdir. Bu haftaki yazımızda koruyucu gözlük satın almadan önce göz önünde bulundurulması gereken5 önemli madde açıklanmaya çalışılacaktır.

İş yerinde yaşanan en büyük kazalardan biri de göz yaralanmalarıdır. Bu kazaların büyük çoğunluğu koruyucu gözlük takılmamasından veya uygun gözlük takılmadığı için meydana gelmektedir. Piyasada koruyucu gözlük adı altında satılan gözlüklerin çoğu rahatsız edici, etkisiz, koruma seviyesi düşük ve çabuk buğulanma özelliğine sahiptir. Yanlış koruyucu gözlük seçmek veya hiç kullanmamak bir daha görememe riskine değmeyecektir.

 

Koruyucu gözlük satın almadan önce şu beş şeyi ele almanız gerekir:

1. İş Gözlüğü ve Konfor

Koruyucu gözlükler rahat olmalıdır. Çalışanların burun köprüsünde, başlarının yanlarında ve kulaklarının arkasında hiçbir baskı noktası olmamalıdır.

2. Koruyucu Gözlük ve Uygunluk

Koruyucu gözlüklerin aşağıdaki özellikleri taşıması ve bu özelliklere sahip iş gözlüğü bulmak önemlidir. 

  • Koruyucu gözlük ile yüz arasında boşluk olmamalı, yüze tam oturmalıdır.
  • Kulak arkasına, buruna veya başın yanlarına baskı yapmadan başa sıkıcı oturmalıdır.
  • Başı yukarı, aşağı veya bir yandan diğer yana hareket ettirirken yerinde kalmalıdır.
  • Tam, engelsiz ve çevresel bir görüş sağlamalıdır.

 

 

3. Koruyucu Gözlük ve Performans

Koruyucu gözlükler geniş bir görüş sunmalıdır. Bunun için geniş görüşlü lensler kullanılarak kör noktaları azaltan iş gözlükleri tercih edilmelidir. Göz yorgunluğunu ve baş ağrılarını azaltmaya yardımcı olmak için mükemmel optik kalite sunmalıdır. Buğu önleyici, çizilmeye ve yıkamaya karşı dayanıklı kaplamamalı iş gözlükleri tercih edilmelidir.

4. Koruyucu Gözlük ve Stil

Gelişen teknoloji çok farklı koruyucu gözlük tasarlanmasına olanak sağlamıştır. Koruyucu gözlüklerinizle hem korunabilir hem de şık ve stil sahibi görünebilirsiniz. Koruyucu gözlük için www.kardelentekstil.com.tr adresini mutlaka ziyaret edin.

5. Koruyucu Gözlük Fiyatları

Söz konusu görme organının kaybedilme riski ise koruyucu gözlük fiyatı en son bakılması gereken durum olmalıdır. Tabiki uygun fiyatlı olması istenen durumdur ancak koruyuculuk seviyesi yüksek olan gözlüklerin fiyatlarının da buna bağlı olarak yüksek olması normaldir.

Kardelen, iş sağlığı ve iş güvenliğini önemseyen firmalara ve kişilere dönem dönem sunduğu kampanyalar ve özel çözümleri ile birlikte müşterilerine büyük kolaylıklar sunulmaktadır.  Taksitli alışveriş imkânı ile birlikte iş kıyafetlerinizi, iş ayakkabılarınızı ve iş güvenliği malzemelerinizi çok daha rahat koşullarda elde edebilirsiniz. Siz de kampanyalarımızdan ve özel çözümlerimizden haberdar olmak için www.kardelentekstil.com.tr adresini ziyaret edin.