İş Elbisesi Nedir? Bir İş Elbisesinden Beklentimiz Ne Olmalıdır?

İmalat, sanayi, hizmet, sağlık sektörü gibi iş alanlarında; iş tulumu, iş pantolonumedikal iş kıyafetleriiş yeleği, iş montu, yazlık-kışlık iş kıyafeti, iş önlüğü gibi çeşitli iş elbiseleri konusunda farklı beklentilere sahip olabiliriz. Bu yazıda doğru iş elbisesini seçmeninin hem çalışana hem de işverene olan etkisini birlikte bulmaya ve anlamaya çalışacağız.

1. İş Elbisesi Rahat Olmalı

İşinizi yaparken rahat çalışmanızı sağlayacak bir iş kıyafeti seçmek çok önemlidir. Rahat bir iş kıyafeti içerisinde çalışmak hareket alanınızı, verimliliğinizi ve konsantrasyonunuzu artırır.

Örneğin bir iş pantolonunun belinin esnek olması, fermuarlı olması, terletmeyecek veya üşütmeyecek tarza bir kumaştan olması size çok büyük bir konfor sağlayacaktır.

 

 

2. İş Elbisesi Kaliteli ve Kullanışlı Olmalı

Kullandığınız iş elbisesi, faaliyet gösterdiğiniz iş alanına uygun olarak yırtılmalara, alevlere ve suya karşı dayanıklı kumaşlardan üretilmelidir. Dikiş yöntemleri sökülme ve patlamalara yer vermeyecek şekilde tasarlanmalı ve uygulanmalıdır.

Örneğin bir kaynakçı yeleğinin alev almaz kumaştan üretilmesi sizi alevlerden koruyacaktır. Veyahut inşaat işçisiyseniz seçeceğiniz kargo cepli iş pantolonunun çok amaçlı kullanım özelliğinden yararlanarak işinizi çok daha rahat bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

 

 

3. İş Elbisesi Firmanın Kurumsal Kimliğini Yansıtacak Nitelikte Olmalı

Firmanın kurumsal kimliğe uygun iş elbiseleri seçimi firmanın marka değerini, tanıtımını ve çalışanların firmaya olan kurumsal bağlılığını artırıcı nitelikte olacaktır. Bu doğrultuda bazı firmalar kendi özel tasarım iş kıyafetleri tercih edebilmektedirler.

Örneğin bir benzin istasyonu veya kargo şirketi kendi logolarını seçecekleri iş kıyafetleri üzerine uygulatarak çalışanlarına giydirebilir. Bir firmanın logosunu taşıyan baskılı iş montu, iş yeleği ve iş tulumu gibi iş kıyafetleri firmanın tanıtım ve marka değerine katkı sağlar.

 

 

4. İş Elbisesi Takım Ruhu Oluşturacak Nitelikte Olmalı

Firma içerisinde aynı iş elbiselerini giyen kişiler, psikolojik olarak kendilerini takımın bir parçası olarak hissedeceği için motivasyonlarında artış seyredilecektir. Aynı zamanda firmaya gelen müşterinin gözünde ortak bir görünüm sağlanmış olacaktır.

Örneğin bir hastanede stajyer hemşirelik yapan kişiye verilen iş önlüğü hemşirenin kendini takımın bir parçası olarak hissetmesine vesile olacaktır. 

 

 

5. İş Elbisesi, İş Güvenliğini Sağlayacak Nitelikte Olmalıdır

İş güvenliği günümüzde yasalarla da uygulması zorunlu hale getirilmiş bir uygulamadır. İnsan sağlığı ve iş güvenliği her işte uyulması gereken ilk kural olarak gösterildiği için tercih edilen iş kıyafetleri ile birlikte emniyet tedbirleri alabilmek kolaylaşacaktır. İnsan sağlığını tehdit eden koşullarda, soğuk ve sıcak ortamlarda ve doğru iş elbisesi tercihi hayat kurtarıcıdır.

Örneğin bir yol yapım çalışmasında çalışan işçinin reflektörlü yelek, pantolon veya tulum tercih etmesi onu olası araç çarpmalarından koruyacaktır. 

 

Konu iş sağlığı ve iş güvenliği olunca iş elbiseleri alanında uzman ve deneyimli bir iş elbisesi üreten firma ile çalışmak önem arz eden bir konudur. İşçi sağlığına ve işçi güvenliğine önem veren Kardelen seçmiş olduğu kumaş türleri ve özenle ürettiği iş elbiseleri sayesinde 1992 yılından beri iş elbiseleri ve iş güvenliği malzemeleri alanında faaliyetlerine devam etmektedir. Siz de kendinizin ve çalışanlarınızın iş güvenliğini önemsiyorsanız kişisel koruyucu donanımlar, iş elbiseleriiş ayakkabıları ve iş güvenliği malzemeleri konusunda kardelentekstil.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.