Oto-Tamir İşlerinde Tercih Edilen İş Elbiseleri, İş Ayakkabıları ve İş Güvenliği Malzemeleri

Bir oto-tamir atölyesinde araçların mekanik ve elektriksel onarımları, planlı bakım, arızaların giderilmesi, ek ekipman kurulması, araç modifikasyonu, restorasyon vb. gibi birçok faaliyetin gerçekleştiği bir yerdir. Bu atölyelerde çalışanlar için doğru iş kıyafetleriiş ayakkabıları ve iş güvenliği malzemeleri tercih edilmesi gerekir.

 

 

Oto-tamir Atölyesinde Çalışanların İş Kıyafetleri Nasıl Olmalıdır?

Bir oto-tamir atölyesi için iş elbisesi, kaliteli ve dayanıklı, yağ ve kir gibi zorlu lekelere karşı dirençli malzemeden yapılmış olmalıdır. İş kıyafetine uygulanan dikişlerin kaliteli olması çalışana çalışma esnasında zarar vermeyecek şekilde uygulanmış olmasına dikkat edilmelidir. Tercih edilen iş kıyafetlerinin leke tutmayan kumaştan üretilmesi ve ev tipi çamaşır makinalarında kolay temizlenebilir olması da aranması gereken özelliklerden biridir.

Bir oto-tamir elemanının iş kıyafeti; iş pantolonusweat- tshirt, iş tulumu veya koruyucu tulumdan oluşmaktadır. Çalışanların pantolonu tercihi genellikle yumuşak dizliklerle donatılmış veya çok cepli iş pantolonlarından oluşmaktadır. Soğuk havalarda, çalışanların vücut ısılarının korunması için kışlık iş kıyafetlerinin tercih edilmesi, açık alanlarda çalışanlar için de görünürlüklerinin sağlanması için yansıtıcı şeritli iş elbiselerinin veya reflektörlü iş yeleğinin tercih edilmesi gerekir.

 

 

Oto-tamir Atölyesinde Çalışanların İş Ayakkabıları Nasıl Olmalıdır?

Tamirhane çalışanları için iş kıyafetleri kadar doğru tercih edilecek iş ayakkabıları da önemlidir. İş ayakkabısı her şeyden önce iş yaparken çalışana rahatlık sağlamalıdır. Tamirhanede delici, kesici ve ağır aletlerin olmasından kaynaklı çelik tabanlı iş ayakkabısı tercih edilebilir. Çalışılan ortamda elektik akımı da bulunduğu için elektrik direnci olan iş ayakkabısı tercih edilebilir. Ayağa düşebilecek ağır aletlere karşı çelik burunlu iş ayakkabısı tercih edilebilir.

Oto-tamir Atölyesinde Çalışanlar Hangi İş Güvenliği Malzemelerini Tercih Etmelidir?

Çıkarılması zor kirler, (yağlardan vb.) kesikler, sıyrıklar ve yanıklar gibi tehlikelere karşı etkili şekilde koruma sağlayan koruyucu eldivenlerkoruyucu gözlükler ve koruyucu tulumlar da oto tamir atölyelerindeki iş güvenliği malzemelerinin önemli bir parçasıdır. Bazı eldivenler mekanik işler için, bazıları yağlı ortamlar için bazıları ise boyama işi için tercih ediliyor olabilir. 

Oto tamirinde çalışan kişiler iş güvenliği malzemelerini ayrıca, gözlerini kimyasallara veya olası çapaklanmalara karşı koruyacak koruyucu gözlükler, başa gelebilecek olası darbelere karşı koruyucu baretler, gürültüye karşı kulakları korumak için koruyucu kulaklıklar, tozlar ve boyama işlerinde solunum sitemini kimyasallara karşı korumak için toz maskesi gibi uygun kişisel koruyucu ekipmanlarla tamamlayabilir. 

Oto tamiri gibi sanayi sektörü çalışanları için iş elbiseleri, özel tasarım iş kıyafetleri, iş ayakkabıları ve iş güvenliği malzemeleri için www.kardelentekstil.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.