İş Ayakkabıları: Güvenlik Önleminizi Alın!

Hayatın her alanında yaptığımız her şey için ayrı ayakkabı üretildiğini biliyoruz. Örneğin spor ayakkabılar bile basketbol ayakkabısı ya da koşu ayakkabısı gibi alt kategorilere ayrılmaktadır. Bunların haricinde ise güvenliğinize son derece önem vermeniz gereken bir konu var: İş Ayakkabıları! Neden iş ayakkabısı kullanmanız gerektiğini merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

İş Ayakkabıları Önerileri

Sizlere ayakkabılar ile ilgili öneriler vermeden önce neden iş ayakkabısı giymeniz gerektiğini anlatmak istiyoruz. İş yerinde çalışırken birçok insan ayaklarıyla ilgili problem yaşamaktadır. Bunun sebebi gün boyu ayakta ya da ayakkabı giyerken çalışmaktır. Ayağınızın rahat etmeyeceği ayakkabılar giymek ortopedik problemler yaşamanıza sebep olabilir.

Aşağıda iş ayakkabıları ile ilgili daha detaylı bilgi bulabileceksiniz;

 • İş kazalarının %8’i ayaklardan kaynaklanmaktadır.
 • Bu kazaların önlenmesi için her işverenin çalışanlarına düzenli olarak temiz ve bakımlı iş ayakkabısı vermesi gerekmektedir.
 • İş ayakkabısı temin etmeyen işverenler cezai yaptırımlarla karşılaşabilir.
 • Çalışanların ayaklarını korumak için üretilen ayakkabılar, ESD modelinde ise elektrostatik (vücutta biriken elektriği boşaltan bir sistem ) ve iletken bir malzeme olduğundan elektrik çarpmalarına karşı koruyabilmektedir.  

Gördüğünüz üzere iş ayakkabıları önerileri vermeden önce daha önemlisi neden iş ayakkabısı giymeniz gerektiğini bilmektir.

İş Ayakkabıları Modelleri ve Özellikleri

İş ayakkabıları da kendi içlerinde kollara ayrılmaktadır. Her iş grubu aynı ayakkabıyı giyerek korunamayabilir. Bu sebeple farklı sektörler için farklı ayakkabı modelleri üretilir.

Aşağıda hangi sektörlerde hangi tür ayakkabı modelleri kullanıldığını göreceksiniz;

 1. Örneğin madende çalışan bir işçi zeminden ayağına zarar gelmemesi için S3 modeli tercih edilmelidir. Aynı durum inşaat şantiyeleri için de geçerlidir.
 2. Tarım sektöründe ya da gıda sektöründe çalışan bir işçi ise S1 ya da S1P modelinde ayakkabıları tercih etmelidir.
 3. Deterjanlı seramik yüzeylerde SRA özelliğindeki ayakkabılar kaymadığından tercih edilmelidir.

Gliserinli Metal Yüzeyde ise SRB özelliğindeki ayakkabılar kaymadığından tercih edilmelidir.

Aynı zamanda ayakkabıların sahip olması gereken bazı temel özellikler vardır. Bu özelliklere sahip olmayan ayakkabılar sizi tehlikelere karşı korumayabilir. Aşağıda bu özellikleri görebileceksiniz;

 • Ayakkabı ayağınızı iyice kavramalıdır.
 • Dayanıklı olmalı ve darbelere karşı korumalıdır.
 • Sektörünüzün risk durumuna uygun olmalıdır.
 • CE işaretine sahip olmalıdır.