Kasapların ve Et Üretim Tesislerinin Tercih etmesi Gereken İş Kıyafetleri, İş Ayakkabıları ve İş Güvenliği Malzemeleri

Bu haftaki, yazımıza Kurban Bayramı’na sayılı günler kala özellikle et gibi çabuk bozulabilen ve çok çabuk bakteri üretebilen et ürünleri sektöründe tercih edilmesi gereken iş kıyafetleri, iş ayakkabıları ve iş güvenliği malzemelerine değinilecektir.

Et Üretim Tesislerinde Tercih Edilmesi Gereken İş Kıyafetleri

Tercih edilecek İş kıyafetleri çalışanın gıdayla olan temasını kesecek ve rahat hareket etmesine olanak sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır. Et ürünlerinin çabuk bozulma sıkıntısı olduğu için soğuk ortamlarda kesimlerinin yapılması, paketlenmesi ve depolanması gerekir. Buralarda çalışan personellerin kıyafetleri termal iş kıyafetlerinden oluşmalıdır. Genellikle tercih edilen iş elbiseleri türleriaskılı önlükiş önlüğüsu ve sıvı geçirmez iş kıyafetleri, iş tulumları ve iş pantolonları’dır.

Et Üretim Tesislerinde Tercih Edilmesi Gereken İş Ayakkabıları

Et tesislerinde kan, su gibi sıvılar fazla olacağı için iş çizmeleri doğru tercih olacaktır. Çalışılan birime göre hijyenik ve ortopedik sabo terlikler de tercih edilebilir. Gerekli olan hijyen ve temizliğin sağlanması için iş ayakkabıları üzerine galoş giyilmelidir.

 

 

Et Üretim Tesislerinde Tercih Edilmesi Gereken İş Güvenliği Malzemeleri

Hayvanların kesimi, paketlenmesi ve depolanması süreçlerinden oluşan iş süreci için çalışanların tamamen hijyene ve iş güvenliğine dikkat ediyor olmaları gerekir. Kesilmelere karşı doğru iş eldiveni tercih edilmelidir. Göze gelebilecek sıvı (kan) katı (kemik) gibi maddelere karşı koruyucu gözlük takılmalıdır. Olası saç ve kıl döküntülerini engellemek için bone kullanılmalıdır.